Turnieje tenisowe

Turnieje mogą być amatorskie lub też profesjonalne. Mogą one być o jakieś małe nagrody lub też o duże pieniądze. Oczywiście w turniejach takich walczą między sobą osoby z różnych krajów. W tenisie funkcjonuje klasyfikacja tenisistek  w rankingu WTA. Jest osobna liga dla mężczyzny, a osobna dla kobiet

Najbardziej znane turnieje tenisowe

Wimbledon

Pierwsza edycja została zorganizowana w 1877 roku. Na początku mogli grać tylko sami mężczyźni. Mogło w nim brać udział 22 zawodników. Pierwszy zwycięzca dostał nagrodę w wysokości 12 gwinei (50 zł) i puchar. . W 1884 dodano do turnieju  singla kobiet i debla mężczyzn. W 1913 roku dodano jeszcze debla kobiet i grę mieszaną. Wimbledon zaczyna się co roku  w poniedziałek, pomiędzy 20 a 26 czerwca. Jest to najstarszy turniej w tenisie.

Us Open

Pierwsza edycja była rozegrana w 1881 roku w Newport. Brali w niej udział tylko mężczyźni. Kobiety mogły brać udział od  1887 roku. W celu ustalenia  przepisów i organizacji turniejów w 1881 roku utworzono United States National Lawn Tennis Association. Us Open jest rozgrywany na przełomie sierpnia i września

Roland Garros

Pierwsza edycja była rozegrana w 1891 roku. W latach 1925-1928 turniej ten zmieniał dwa razy nazw. Nazwa z roku 1928 funkcjonuje do dziś ,,Turniej im. Rolanda Garrosa”. Roland Garros był prekursorem francuskiego lotnictwa. W krajach anglojęzycznych turniej ten funkcjonuje pod nazwą French Open, Natomiast W Francji skrócono starą nazwę tylko od Roland Garros. Od samego początku turniej jest rozgrywany w Paryżu. Od 1928 jego scenerią są korty tenisowe Rolanda Garrosa. Turniej ten jest rozgrywany co roku na przełomie maja i czerwca.

Australian Open

Po raz pierwszy został on rozegrany w 1905 roku. Przez wiele lat w turnieju nie brali udziału czołowi tenisiści świata ponieważ był on organizowany przed świętami Bożego narodzenia. Sytuacja ta uległa w latach 80 XX wieku. Turniej pod swoją obecną nazwą znany jest od 1969 roku. Turniej ten jest rozgrywany w Melbourne. Turniej rozgrywany jest co roku w drugiej połowie stycznia. Termin ten składa się z trzecim tygodniem i czwartym tygodniem ATP i WTA.

Turnieje te wszystkie razem nazywane są Wielkim Szlemem.

2019-07-29T14:32:53+01:00 Maj 22nd, 2019|Blog|0 Comments

Leave A Comment