Tenis

Co to tenis ziemny?

Jest to dyscyplina sportowa polegająca na przebiciu piłeczki na pole przeciwnika za pomocą rakiety tenisowej. Rozgrywka toczy się na korcie tenisowym. W tenisie ziemnym są trzy rodzaje gier, między innymi: pojedyncza (singlowa) polegająca na rozgrywaniu pomiędzy dwoma zawodnikami tej samej płci. Kolejna to podwójna (deblowa) jest to gra pomiędzy zespołem dwóch zawodników tej samej płci oraz mieszana (mikstowa) polegająca tak samo jak deblowa tylko z zawodnikami różnej płci. Tenis ziemny jest jedną z dyscyplin odbywających się na Igrzyskach Olimpijskich.

O sprzęcie.

Do grania w tenisa ziemnego najważniejszym sprzętem jest rakieta jak i piłka, bo bez nich nic by się nie dało zrobić. Raczej w tenisa można grać w różnych rodzajach butów, ale najczęściej wykorzystywane są buty o płaskiej i szerokiej podeszwie, otóż dlaczego? Ponieważ pomagają w utrzymać stabilizację podczas rozgrywki. Zawodnicy stosują także tłumiki drgań, które są zakładane na naciąg powodujące poprawę czucia. Wykorzystywane są też owijki do lepszego trzymania rakiety. Skoro jesteśmy przy sprzęcie opiszmy trochę rakietę i piłeczkę.  Rakieta jest przyrząd do gry w tenisa, składa się ona z rączki zawijaną owijką z naciągu jak i ramy. Jeśli chodzi o wymiary rakiety to ma następujące od 21-26,5 cala są to juniorskie, a od 27 do 27,5 są to normalne/seniorskie (wymiary podajemy w calach). Przejdźmy teraz do piłeczki . Jest połączenie dwóch połówek składających się w jedno zrobionych z kauczuku pokrytych sztucznym włóknem. Piłeczka powinna być w kolorze żółtym albo jak ktoś woli nazywać jaskrawo – zielonym.

Chwyty i zagrania

Jak można zauważyć oglądając tenisa wyróżnia się parę zagrań między innymi: lob, skrót, wolej, forhend, bekhend, serwis i smecz. Wszystkie te zagrania za pomocą rakiety i piłeczki opisanej wyżej. Nazwy tych wszystkich zagrań odnoszą się do pewnego momentu kiedy są wykonywalne i w jaki sposób. Poznaliśmy już zagrania to przejdźmy do chwytu. W najprostszy sposób, chwyt jest to ułożenie rakiety w dłoni tak aby łatwo było można wykonać jakieś zagranie.

2019-09-01T13:01:21+01:00 Sierpień 19th, 2019|Blog|0 Comments

Leave A Comment